Po uzavření obchodu se s klientem dál bav o životě

Vytisknout

Jiří Jemelka, majitel společnosti J.I.P. pro firmy s.r.o.

Chceš přítele, ne "zákazníka na jedno použití"

Na závěr minulé schůzky jsem se zákazníka zeptal, zda by byl tak hodný a provedl mě po své prodejně. Má zverimex. Ukázal mi spoustu zvířátek. Hady, škorpióna, rybičky, křečky. Popovídali jsme si, jak se dostal k tomu, co dělá. Je to člověk, který má opravdu upřímně rád zvířata. Je to na něm vidět. Je to velmi příjemný člověk. Dobře jsme si rozuměli a z toho mám největší radost. Dělat tuto práci mi přináší příjemné pocity.

Dělat obchod založený na vzájemné důvěře a velkém vzájemném porozumění, souznění, to je něco! Co k tomu potřebuji? Žádné obchodní techniky. Prostý, lidský zájem o člověka, schopnost být v klidu, „nechat být ok“ každou situaci, trpělivě se zajímat a pozorně naslouchat. A vnímat člověka. Mít skutečnou touhu být užitečný. Věnovat celou svoji pozornost klientovi. Vyjadřovat se přesně, jasně, stručně, pravdivě a přímočaře. Mluvit v klidu, ani pomalu, ani rychle – normálně.

Nebuďme domýšliví, buďme lidští. Nebuďme důležití, buďme otevření. Neučme se nazpaměť co říct, používejme zdravý rozum. Buďme racionální a kreativní v prezentaci. Vyzařujme svou víru v úspěch obchodního jednání nejen svými slovy, ale celým svým projevem – pohybem hlavy, rukou, výrazem těla a obličeje, tonalitou hlasu. Jak toho docílit? Dělej to, co tě baví, nadchni se pro to, s čím obchoduješ. Toto jsou „obchodní techniky“ profesionálního obchodníka, který zůstal normálním člověkem.

Píšu obchodní techniky v uvozovkách, protože to vlastně nejsou žádné techniky. Je to lidskost. Obchod je o lidech, ne o penězích. Peníze jsou pouze prostředek, který umožňuje směnu. Za každou směnou ale musí být užitek, hodnota. A o tom je ve skutečnosti obchod. Užitek, hodnota, kterou vnímá zákazník i obchodník. Zákazník, stejně jako Ty, je v prvé řadě člověk. Obchod je tedy v prvé řadě opravdu o lidech. Tak se podle toho chovejme, lidsky, vstřícně, vlídně, ohleduplně.

Po schůzkách, jako byla ta poslední, mám příjemné pocity. Moc mě baví být obchodníkem. Přeji i Tobě, a všem obchodníkům, aby vás schůzky skutečně bavily, aby každého obchodníka jeho práce bavila.

 

Další informace jsou k dispozici v knize Prodej - dřina nebo hra, vydala Grada 2013.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Předchozí články v sérii:

Následné články v sérii:

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace