Nikdy neházej flintu do žita

Vytisknout

Jiří Jemelka, majitel společnosti J.I.P. pro firmy s.r.o.

Jel jsem na další schůzku. Jelikož jsme se s panem P. domluvili na tom, abych ještě schůzku předem potvrdil, zavolal jsem mu a řekl, že se tedy stavím. Byl jsem překvapený, když mi odpověděl, že je zbytečné, abych k němu jezdil. Prý do ničeho investovat nebude. Řekl jsem si, že asi byl už na nějakém semináři o prodeji a ví, že některá slova jsou zakázaná. Jako např. slovo „platit“.

Toto slovo může mnoho lidí dráždit. Všichni musíme platit – daně, nájem, potraviny, splátky. Platíme spoustu věcí a mnozí z nás jsou již na slovo „platit“ hákliví. Proto se nevyplatí používat v obchodním jednání výraz „platit“. Může to druhé podvědomě, a přitom zcela zbytečně, podráždit – vyvoláním nepříjemné asociace ve vztahu k danému slovu. Obchod je, mimo jiné, i o schopnosti prozíravě a s rozvahou volit slova. Slova jsou jako meč – mohou zranit. Slova jsou ale také jako lék – mohou uzdravit. Jak je účinné správně zvolené slovo v pravý čas...

Pan P. pěkně nahradil sloveso „platit“ slovem „investovat“, pomyslel jsem si. Nicméně základní problém byl, že mi ten člověk oznamoval, že na žádný seminář nechce. Sdělil jsem mu popravdě, že po něm nechci, aby do něčeho investoval. Řekl jsem mu, že po něm nechci ani to, aby šel na nějaký seminář. Byla to pravda, protože v té chvíli jsem sám nevěděl, zda mu může být náš seminář nějak užitečný. Domluvili jsme se, že se za ním přece jenom na chvilku stavím a popovídáme si o tom, jak mu jde podnikání. Souhlasil. Když jsem položil telefon, v první chvíli jsem si pomyslel: „Schůzka bude o ničem, když už dopředu je proti setkání“.

V momentě, kdy mi tohle proletělo hlavou, jsem si řekl, ať se vzpamatuji. Proč jsem sám proti sobě a pochybuji? Jediná „bitva“ (slovo je v uvozovkách, protože v tomto případě nešlo o bitvu, ale o obchodní jednání – obchodní jednání není nikdy, nikdy o bitvě, je o vzájemně prospěšném jednání), takže jediná „bitva“, která je prohraná, je ta, kterou jsme dopředu vzdali ve své hlavě. Tohle řekl někdo moudrý, ne? Nato jsem si promítl v hlavě obrázek, jak sedím večer u PC a popisuji úspěšnou akci, ve které se pán P. se mnou nejprve nechtěl setkat, a nakonec jsme s dotyčným uzavřeli obchod. A jak to dopadlo? O tom zase více příště…

 

Další informace jsou k dispozici v knize Prodej - dřina nebo hra, vydala Grada 2013.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Předchozí články v sérii:

Následné články v sérii:

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace