Why does it not pay off to offer clients too many options?

Proč se nevyplácí klientovi nabízet příliš mnoho variant?

It might sound as a paradox, but it is true. The more options you give a prospect to choose from, the higher the chance that he will choose none of them. In psychology, this phenomenon is referred to as the „paradox of choice“ – the possibility to choose from various options sounds tempting, but in reality leads to frustration, paralysis, information overwhelm and unhappiness. Here are several tips in regards to the myths surrounding the amount of information and the number of options that salespeople give to prospects.

People do not have the time and willingness to decide

Business Insider correctly states that age we live in now is so hectic that we are forced to decide, act and think all the time. But one of the main tasks of a salesperson is to make the sales process as simple as possible, without overwhelming the prospect with information and to make the decision process easy. The question is, how?

First, you must not offer more than one, or maximum two, solutions. However, you have to keep in mind that if you are offering one solution to the client, it should be one that is the most fitting. Your role as a salesperson-consultant means that you have to discover what the clients needs, understand their overall situation and offer a tailor-made solution, the best that the tools you have available allow you.

Always ask

Here is one important piece of advice: too many business people talk too much and ask too little. The interaction with a client should consist of 20% of you talking and 80% of the prospect talking! This is why it is necessary to come up with a system to find out the client's basic parameters and offer the best possible solution as quickly and economically as possible.

False offer

If you want to make the decision process as simple as possible, you can use the so-called false offer. Let's say that during the meeting with the prospect you learn what parameters the ideal product should have and you come up with the best possible offer  you're positive that the prospect should go for. To make the decision quicker, you can offer one other solution that's somewhat less desirable on purpose – it could be too expensive, or too cheap, or not precisely conform to the parameters. You give the prospect these two options, and he logically and warmly accepts the real offer. By giving the client a false sense of the ability to choose, you have the client believe that they're the one who is deciding. In the end they still get the best possible offer; it's a win-win situation.

 

-mm-

  Proč se nevyplácí klientovi nabízet příliš mnoho variant?

  Zní to téměř jako paradox, ale je to tak. Čím více nabídek klientovi dáte, tím větší je pravděpodobnost, že si nevybere ani jednu. V psychologii se tento fenomén nazývá „paradox volby“ – možnost volit si z více možností sice zní lákavě, ale ve skutečnosti vede spíše k frustraci, paralýze, zahlcení informacemi a neštěstí. Přinášíme několik tipů, které se týkají mýtů ohledně množství poskytovaných informací a nabídek ze strany prodejce.

  Lidé nemají čas ani chuť se rozhodovat

  Jak správně uvádí server Business Insider, dnešní rychlá doba lidi nutí neustále o něčem rychle rozhodovat, jednat a přemýšlet. Jedním z hlavních úkolů prodejce je ale udělat prodejní proces co nejjednodušší, zákazníka nepřehltit informacemi a co nejvíce klientům ulehčit jejich rozhodování. Jak na to?

  V prvé řadě je nutné nenabízet více jak jedno, maximálně dvě řešení. Je ale nutné si uvědomit, že když už zákazníkovi nabízíte pouze jedno jediné řešení, mělo by to být to, které mu skutečně nejvíce bude vyhovovat. Je tedy vaším úkolem coby prodejce-konzultanta odhalit zákazníkovy potřeby, pochopit celou jeho situaci a na míru mu ušít to nejlepší řešení, které nástroje, které máte k dispozici, nabízí.

  Ptejte se

  Zde přichází jedna důležitá rada: Příliš mnoho obchodníků toho hodně namluví, ale málo se ptají. Interakce s klientem by měla z 20% sestávat z mluvení z vaší strany a z 80% z projevu zákazníka! Proto je nutné vypracovat si systém, jak co nejrychleji a nejekonomičtěji zjistit základní parametry daného klienta, a nabídnout mu to nejlepší možné řešení.

  Falešná nabídka

  Pokud chcete, aby nabídka, kterou klientovi dáte, co nejvíce rozhodování daného zákazníka ulehčila, můžete využít tzv. falešnou nabídku. Dejme tomu, že na základě schůzky s klientem zjistíte, jaké parametry by ideálně nabízený produkt měl mít, a vypracujete tu nejlepší možnou nabídku, u které víte, že by s ní klient určitě měl souhlasit. Abyste jeho rozhodování urychlili, můžete nabídnout ještě jednu nabídku, která bude schválně z nějakého důvodu nevyhovující – bude moc drahá, nebo naopak levná, a nebude vyhovovat parametrům. Tyto dvě možnosti zákazníkovi předložíte a on logicky rád přijme onu reálnou možnost. Tím, že dáváte klientovi falešný pocit možnosti zvolit, necháte zákazníka v domnění, že rozhoduje on. Zároveň nakonec získá nejlepší možnou nabídku. Všichni vyhrávají.

   

  -mm-

  Zdroj: Business Insider - americký portál zaměřený na oblast podnikání
  Zobrazit přehled článků ze zdroje Business Insider
  Štítky: Prodejní techniky